Föreningen för Grafisk Konst   LÄNKAR
Intressanta grafikrelaterade www-adresser: Nationalmuseum, Stockholm www.nationalmuseum.se Moderna Museet, Stockholm www.modernamuseet.se Grafikens Hus, www.grafikenshus.se Dalarnas Museum, Falun www.dalarnasmuseum.se Norrköpings konstmuseum www.norrkoping.se/konstmuseet Galleri Astley, Uttersberg www.galleriastley.se Grafiska Sällskapet www.grafiskasallskapet.se Norske Grafikere www.norske-grafikere.no Taidegraafikot, Helsingfors www.taidegraafikot.fi Danske Grafikere www.danskegrafikere.dk Isländska Grafiker www.islenskgrafik.is ”Dekoratören” www.dekoratoren.se Fridellsällskapet www.fridellsallskapet.se Lexikonett Amanda www.lexikonettamanda.se The British Museum, London www.britishmuseum.org Ateneum, Helsingfors www.ateneum.fi Louisiana, Humlebæk www.louisiana.dk Kupferstichkabinett Berlin www.smb.museum Kupferstichkabinett Dresden www.skd.museum Kupferstichkabinett Basel www.kunstmuseumbasel.ch Litografiska Akademin, Tidaholm www.lithonet.org Grafik i Väst www.grafikivast.se Grafiktriennalen i Krakow www.triennial.cracow.pl Grafiktriennalen i Ljubljana www.mglc-lj.si/eng Grafikbiennalen i Trois Rivières www.biectr.ca Ålgården verkstad & galleri, Borås www.algarden.se KKV-Stockholm Nacka www.kkv.nu Glasgow Print Studio www.gpsart.co.uk Graphic Studio Dublin www.graphicstudiodublin.com Crown Point Press, San Fransisco www.crownpoint.com What is a print? www.moma.org/interactives Museum of Modern Art www.moma.org The Print Center, Philadelphia www.printcenter.org International Print Center www.ipcny.org Los Angeles Printmaking Society www.laprintmaking.com National Gallery of Art, Washington www.nga.gov Graphic Studio, Univ. of South Florida www.ira.usf.edu American Print Alliance www.printalliance.org Metrop. Museum of Art www.metmuseum.org/ The Library of Congress Print Catalogue www.loc.gov/pictures International Fine Art Print Dealers Ass. www.ifpda.org Konstepidemin, Göteborg www.konstepidemin.com Grafikskolan i Stockholm www.grafikskolan.se Konsthögskolan i Stockholm www.kkh.se Konsthögskolan i Umeå www.umu.se/art Graphische Sammlungen Albertina www.albertina.at Staatliche Graphische Sammlungen München www.sgsm.eu Bibliothèque nationale de France www.bnf.fr Litografiska Museet www.litografiskamuseet.se